Apa la genunchi

Oase si articulatii

Postata de Lelush cu 10 ani in urma.

Buna seara, totul a inceput pe 3 octombrie cand bunica mea,in varsta de 79 de ani a cazut pe tocul usii cu genunchiul. Urmatoarea zi s-a deplasat la o persoana care i-a sucit piciorul si astfel si-a revenit,pt ca avea o galma in spate,iar genunchiul era foarte umflat..a stat 7 zile in repaos total,numai in pat,iar acum am observat ca i sa acumulat apa la genunchiul respectiv,insa de durut spune ca o mai doare,se poate deplasa normal..intrebarea mea este ce sa fac, sa ma duc cu ea la doctor sau sa apelez la tehnici "babesti: gen : comprese cu gheata ?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa fie evaluata de catre medicul reumatolog sau ortoped.

florentina laura

acum 10 ani

Buna ziua !
Am 15 ani si anul trecut am avut o entorsa la genunchiul stng in tinpul unei repetitii la muzica. Cand eram pe scena pur si simplu mi s-a sucit genunchiul...pana atunci nu am avut nimic...am stat cu el in gips 2 saptamani iar dupa aceea am purtat o genunchiera medicala 2 sapt..mi s-a facut punctie. Si fac dans de performanta de 2 ani de zile si anul acesta mi s-a intamplat din nou. Am avut o contuzie la acelasi geninchi. Am avut o atela gipsata 2 sapt si nu mi s-a facut punctie...as vrea sa stiu din ce cauza mi se formeaza acest lichid la genunchi si ce ar trebui sa fac? Am fost la un doctor si mi-a spus sa ma duc o luna de zile la dansuri si dupa sa ma duc la control sa vada cum reactioneaza la efort..am facut si radiografie...va rog ajutati-ma si spuneti-mi ce ar trebui sa fac!!!