Andreea Escu

Oase si articulatii

Postata de ANDREEA70 cu 10 ani in urma.

Buna ziua, In vara, in timpul sarcinii m-am lovit la degetul al 4-lea, de la piciorul drept. In primele zile a fost greu sa calc pe el, fiind foarte umflat si vanat dar treptat durerea a disparut. Nu am fost la dr pentru ca m-am mai lovit la degete si totul a fost bine. Problema e ca incepand cu vremea rece si cu papucii inchisi, degetul ma doare, este inca umflat, doar ca umflatura e tare si nu moale, putin distorsionat spre dreapa iar uneori ma doare din senin chiar daca sunt desculta. Ce as putea sa fac pentru a trata durerea si umflatura? Mentionez ca am antepicor rotund. Va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ar fi bine sa consultati medicul ortoped pentru evaluare si recomandari adecvate.

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Nu mai exista de cateva zeci de ani notiunea de """"antepicor rotund"""".
De fapt este vorba despre o metatarsalgie, cel mai adesea de origine mecanica
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii,%20boala%20Morton.html
Prin urmare, este posibila existenta unei instabilitati metatarso-falangiene, ac***a la origine metatarsalgia.
Trebuie decelata cauza metatarsalgiei, prin examen clinic atent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior