anda

Oase si articulatii

Postata de iacob283320 cu 13 ani in urma.

Dupa o alergare usoara am simtit o durere in calcaiul stang care se mentine de doua saptamani. Cel mai grav este dimineata cand trebuie sa pun piciorul in pamant. Am nevoie de un sfat/remediu - va multumesc!

Raspunsuri (4)

mirona74

acum 13 ani

Pai, eu una cred ca ar fi trebuit sa iei de la inceput, chiar de cand ai simtit acea durere mentinandu-se a doua zi, macar un antiinflamator (Tador spre exemplu). Sau puteai sa te ungi chiar cu un unguent antiinflamator gen Diclofenac, Ketonal gel etc. (intrebi la farmacie, sunt "n" produse de acest gen, care de care mai puternice) in zona cu probleme - in special seara - apoi bandajai calcaiul si puneai un ciorap mai gros, ca sa se incalzeasca bine unde te doare. Era cea mai la indemana solutie, crede-ma. Daca nu se rezolva asa, trebuie mers la medic.

adddina 35

acum 13 ani

Anda iti recomand sa faci niste sedinte cu unde de soc, ESWT. Sigur vei avea rezultate bune si vei putea sa calci normal pe picior.

Dr. Marius Uscatu

acum 13 ani

Buna seara!
Talalgiile (durerile calcaneene) au zeci de origini diferite, cu tratamente profund diferite.
Nu este indicat sa luati antiinflamatoare fara prescriptie medicala, s-ar putea sa aveti surprize neplacute.
Evitati cu strictete orice infiltratie calcaneana cortizonica (de tip Diprophos), ca si iradierea locala cu radiatii Roentgen.
Finalmente, v-ar fi util un consult clinic atent si competent. Daca insa veti auzi pseudodiagnosticul de "pinten", "cioc" sau "exostoza" calcaneana, evitati un asemenea medic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior

iacob283320

acum 13 ani

multumesc pt. sfat