amortirea degetului mare de la mina stinga

Oase si articulatii

Postata de elful cu 13 ani in urma.

de vreo 2 luni imi tot amorteste degetul mare de la mina stinga si nu stiu ce e si ce ar trebui sa fac , a data cu amortirea am si o mincarime in aceasta zona , am avut o taietura in zona asta acum vreo 15 ani ,dar afost de suprafata , adica nimai pielea a fost taiate .

Raspunsuri (2)

Tiberiu Ungureanu

acum 13 ani

Am aceeasi problema: imi amorteste degetul mare de la mana stanga. Cand intind mana spre spate si o rasucesc, ma fulgera o durere ascutita, de parca nervul respectiv ar fi prea scurt. Problema a aparut dupa ce m-am taiat superficial la antebrat, aproape de incheietura, si am fost cusut. Am senzatia ca doctorul care m-a tratat mi-a cusut si nervul, din gresala. Eu m-am uitat cu atentie la operatia de cusut a ranii, dar nu se prea vedea ce se coase; doctorul baga acul prin piele si il scotea prin alta parte cu firul dupa el, un fel de a coase "in orb!". Daca apas pe cicatricea ramasa dupa interventie, ma fulgera (nu stiu cum sa exprim altfel senzatia) la degetul mare, de parca as fi apasat pe nerv. Medicul de familie mi-a recomandat niste pastile, dar nici un efect. Nu stiu ce sa mai fac, ma deranjeaza teribil.
Am mai avut aceasta senzatie cum ca "s-a scurtat nervul". In urma cu vreo 2-3 ani am avut aceeasi problema (cel putin asa cred) la piciorul drept: cand ma aplecam deasupra vanii de la baie ca s-o spal, ma fulgera o durere ascutita deasupra si in spatele calcaiului piciorului drept, de parca nervul respectiv s-ar fi scurtat. A trecut in timp fara sa fac nimic.
Cautand pe internet am gasit "sindromul tunelului carpian" dar simptomele nu se potrivesc: acolo e vorba de amorteala bratului, dureri in brat si la umar, etc.
Nu mai stiu ce sa fac.

Emil

acum 9 ani

Am aceiasi probleba ,decat eu nu am fost operat.Cand intind mana spre spate si o rasucesc,s-au stand pe scaun si intind mana in jos aplecanduma ma fulgera o durere ascutita. Nu mai stiu ce sa fac.