Amorteala mana stanga urgent va rog

Oase si articulatii

Postata de sanzzy cu 10 ani in urma.

Buna ziua, de ceva vreme ma confrunt cu o amorteala la mana stanga, mai bine zis de cateva luni. Inainte dormeam foarte mult pe mana stanga si am observat un usor disconfort. De vreo 3 saptamani acest disconfort s-a asociat cu o amorteala dinspre umar spre degetul inelar. Am o senzatie ca si cum mana mi-ar fi stransa si nu mi-ar circula sangele. Stie cineva ce as putea sa am in acest caz? Tin sa precizez ca am 23 de ani. Rog frumos un raspuns. Va multumesc!

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Senzatia de amorteala provine , cu ce mai mare probabilitate, de la o compresie nervoasa ( nervul ulnar).
Este recomandat sa consultati medicul neurolog sau reumatolog pentru evaluare.
Pentru inceput, este bine sa evitati sa dormiti pe bratul respectiv.

sanzzy

acum 10 ani

Va multumesc frumos!

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
As completa raspunsul distinsului coleg.
Poate fi vorba si despre o cervico-brahialgie (sindrom compresiv cervical, hernie de disc cervicala).
Sfatul meu se indreapta catre un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Katalin

acum 8 ani

Se poate incepe cu fizeoterapie, kineto, etc. nu sunt medic, dar nu cred ca trebuie sa apelam imediat la operatie, mai ales la varsta pe care o aveti! parerea me este ca operatia trebuie evitata cat mai mult!!! Multa sanatate!!!