amoreala si durere

Oase si articulatii

Postata de ANDREA0411 cu 12 ani in urma.

Buna seara!
Ma numesc Andrea, am 22ani, 155cm si 46kg.
In urma cu cateva ore a inceput sa ma doara degetul mare de la mana dreapta. il simt intepenit si nu-l pot indoi. Frecvent imi amortesc picioarele si mainile. Chiar acum cand tastez simt furnicaturi la mana stanga. in plus simt oboseala genelarala in organism si usoare ameteli.
in urma cu cateva luni am avut o criza, cand m-am trezit intr-o dimineata ca nu-mi puteam misca deloc mana de la cot in jos. peste zi durerea a cedat, insa mana se umflase.
Stiu ca trebuie sa-mi fac niste analize, dar momentan nu am posibilitatea materiala.
Ore ce poate fi?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Din descrierea d-vs, cel mai probabil este vorba de o afecţiune reumatismală (artrită). În acest caz recomand consultul unui medic reumatolog cât şi efectuarea unor analize precum: hemoleucograma, VSH, dozarea Proteinei C reactive şi radiografii ale articulaţiilor dureroase