amorţeli ale mâinii stângi, în special noaptea

Oase si articulatii

Postata de deepred25 cu 9 ani in urma.

Sunt îngrijorată din cauza unor amorţeli ale degetelor de la mâna stângă (policele, indexul, degetul mijl. şi inelar, cel mic nu),, stări experimentate în special noaptea. Rareori apar aceste amorţeli la dreapta, cel mai des după ziua de "braţe". Vinerea trecută m-au trezit din somn efectiv, cu greu am reuşit să adorm la loc. Menţionez că lucrez la tastatură, dar am tendinţa de a folosi mai frecvent mâna dreaptă. Totodată, că vorbeam despre ziua de "braţe", de aproximativ doi ani şi jumătate practic zilnic fitness, weight training cu greutăţi moderate şi ore de tipul tae-bo, combat. Aceste amorţeli au început să apară de vreun an şi jumătate, dar le-am pus pe seama poziţiei în timpul somnului. Am avut şi nişte probleme legate de carenţe de calciu şi magneziu, atacuri de panică, perioadă în care m-am adresat şi medicului cardiolog, acesta excluzând o afecţiune de această natură. Credeţi că e vorba despre Sindromul Tunelului Carpian? Poate fi activitatea sportivă o cauză a apariţiei acestuia?

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv cervical, agravat de activitatea fizica excesiva si de potentialele traumatisme suferite.
Trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv cervical, agravat de activitatea fizica excesiva si de potentialele traumatisme suferite.
Trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior