batatura pe deget la picior

Oase si articulatii

Postata de Gabytzuu977 cu 8 ani in urma.

Buna seara, am o batatura mica la picior este foarte deranjabila si foarte dureroasa doar cand o ating sau apas pe ea chiar si cand merg ma mai deranjeaza indiferent ca merg in papuci sau in adidasi/pantofi/espadrile etc..

Vreau sa stiu ce e de facut sa scap de ea :(

Am taiato de vreo 3-4 ori este micuta este cam cat diametrul unui creion.

As vrea sa scap de aceasta batatura ! Multumesc .

Raspunsuri (4)

Mirna

acum 8 ani

Nu trebuie taiata, daca are lichid trebuie drenata cu seringa cu ac, dupa care sa aplici un antiseptic si pe cat posibil sa eviti sa o deranjezi in mers. Vezi ca sunt si plasturi speciali care izoleaza batatura de frictiunea din timpul mersului.

Gabytzuu977

acum 8 ani

Nu are nici un fel de lichid este foarte mica si a iesit in forma de mugure asa este iesita inafara exact pe urmatoru deget dupa degetul mare de la picior este pe lateral dreapta

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Batatura reprezinta semnul unui conflict intre incaltaminte si picior.
Prin urmare, solutiile imaginabile sunt doar doua: fie modificati adecvat incaltamintea (pentru evitarea conflictului), fie modificati forma piciorului, operand oasele acestuia.
Simpla indepartare a bataturii reprezinta o aberatie, deoarece agraveaza enorm situatia (batatura reprezinta un fel de "manusa de protectie" a piciorului).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Dr. Corneliu DOBRE

acum 8 ani

S-ar putea sa fie o veruca plantara.
Trimiteti o fotografie clara la [email protected].
Cu stima,
Dr. Dobre Corneliu