Am mari dureri la nivelul soldului ce sa fac?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11633095078 cu 2 ani in urma.

Noaptea ma doare soldul si coboara spre genunchi acea durere .imi este imposibil sa dorm .dar si ziua continua aceasta durere cand merg ma aplec sau urc sau cobor scări. Mentionez ca am inceput de osteoporoza .ce tratament sa eau ?am 64 ani .mulțumesc!

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/cauze-comune-ale-durerii-de-sold-la-femei_11002

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna ziua,
Nu se pune problem de tratament: nu puteti trata ceva, cat timp nu stiti despre ce este vorba.
Poate fi un sindrom compresiv lombar (de competenta neurochirurgului), poate fi o coxartroza (de competenta ortopedului), poate fi o afectiune inflamatorie/reumatologica (de competenta reumatologului etc).
In nici una dintre situatii nu exista vreo legatura cu osteoporoza.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului