Am fractura la metatarsianu 5 fara deplasare

Oase si articulatii

Postata de lupumada cu 7 ani in urma.

Am ghips de 3 saptamani si dr a zis sa il mai tin inca 3 saptamani dar fara sa imi faca vreo raza dupa cele 3 saptamani. Am 53 kg 37 ani . Nu am dureri si pot calca in picioar desi astea 3 saptamani nu am calcat . Chiar trebuie sa mai stau inca 3 saptamani cu ghips pana la genunchi? Multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Buna ziua!
Imbilizarea gipsata este necesara doar in 0,1% dintre fracturile metatarsianului 5.
In rest, este suficienta o orteza sau un pantof terapeutic special.
Diferentierea tratamentului necdar se realizeaza prin examinare directa, coroborata cu studiul radiografiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

lupumada

acum 7 ani

Multumesc!

Utilizator11631029819

acum 2 ani

Bună ziua,o fractura de metartarsian 5 în cat timp se vindeca? Eu nu am suportat ghipsul decât 2zile, dar de trei săptămâni nu calc în el. Mulțumesc