am cancer la genunchi?

Oase si articulatii

Postata de danyela29 cu 12 ani in urma.

am facut un RMN iar in concluzie imi scira asa: IRM de genunchi drept cu ruptura partiala mai veche a LCM , cu leziune de CP al MI(tip IIb) , cu doua fine traiecte fisurare ( fara deplasare) situate posterior de spina tibiala mediala.
inca nu am gasit un doctor sa imi explice mai pe intelesul meu ce inseamna asta.
as aprecia daca m-ati putea ajuta. VA MULTUMESC!

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

RMN indica afectiuni ale ligamentului colateral medial LCM, leziuni ale meniscului intern, mai exact a corpului posterior- parte din menisc, cu 2 fisuri. Este clar ca acest genunchi a suferit un traumatism destul de mare ce a lezat atat ligamente ca si meniscul- parti componente in aceasta articulatie.
Este indicat consultul ortopedic in vederea interventiei chirurgicale pentru a repara leziunile.

danyela29

acum 12 ani

va multumesc! am fost la mai multi medici si toti miau spun ca nu am nimic rupt si imi recomandau repaus inca de acum 2 luni. imi puteti recomanda un chirurg care ma poate ajuta?

danyela29

acum 12 ani

va multumesc! am fost la mai mmulti medici si miau zis ca nu am nimic rupt si imi recomandau repaus inca de acum 2 luni sunt asa. imi puteti recomanda un medic chirurg care ma poate ajuta? multumesc anticipat!

danyela29

acum 12 ani

va multumesc! am fost la mai multi medici si toti miau zis ca nam nimic rupt si imi recomandau repaus inca de acum 2 luni. imi puteti recomanda un medic chirurg care ma poate ajuta? multumesc anticipat!