Ajutor?

Oase si articulatii

Postata de mondorik cu 4 ani in urma.

Buna ziua! De o saptamana ma doare degetul mare de la piciorul stâng...dar nu tot, doar intr un punct si numai cand ating.Este ca un punct nevralgic. Nu este umflat, nu este roșu, nu m am lovit sau înțepat si este exclus să am colț încarnat deoarece ma lupt cu o onicomicoza de ceva ani care nu permite să crească unghia.Am pus betadina cu baneocin si triderm crema la sfatul medicului de familie, dar nimic, durerea persista, repet, doar cand ating...ma doare îngrozitor, ma inteapa pana-n" inima"

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum 4 ani

Buna ziua,
Va confruntati, din cele transmise, cu o problema a unghiei.
Eu nu cred in ipoteza onicomicozei ca o cauza a problemei.
Mai curand este vorba despre o gestionare incorecta a taierii unghiei, incaltaminte inadecvata si efort excesiv, care conduc la aparitia problemelor unghiale (sigur ca poate aparea si o onicomicoza, dare este doar un efect si nu o cauza a problemei).
Desigur ca poate fi vorba despre alte sute de situati posibile (dar dificil de decelat, data fiind inexistenta oricarei date personale sau patologice in cazul D-voastra: varsta, sex, eforturi practicate, incaltaminte habituala, antecdente diverse etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

mondorik

acum 4 ani

Vârsta 40, sex feminin, sunt asistenta de farmacie, iar având în vedere că am problema cu onimicoza, port încălțăminte lejeră, caut să nu ma stranga, sa nu fie îngustă in fata, iar la serviciu de cele mai multe ori stau in papuci medicinali

Dr. Marius Uscatu

acum 4 ani

Probabil ca trebuie sa purtati exclusiv o incaltaminte care nu atinge deloc degetul mare, pana la vindecarea si cresterea corecta a unghiei.
Procesul poate dura 1-2 ani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

mondorik

acum 4 ani

Adica trebuie sa traiesc cu aceasta durere ingrozitoare din vârful degetului aproape 2 ani??!!😳😧
Ma doare si cand ma atinge șoseta sau pătura....😞

Dr. Marius Uscatu

acum 4 ani

Va rog sa cititi mai atent.
Este o problema de lunga durata, care se rezolva doar prin evitarea oricarui contact al degetului cu incaltamintea, pana la cresterea unei unghii corecte si sanatoase.
Nu exista medicamente, alifii si nici alte "minuni".
Multumesc pentru intelegerea fenomenului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior