ajutor

Oase si articulatii

Postata de crina-nadia cu 12 ani in urma.

mama mea are fractura de col femural stg. garden iv mai veche de 15 zile,am dus-o cu salvarea la urgente unde ia gasit si fisura cervicala,dupa care ne-a trimis la ortopedie,acolo ne-a spus ca are nevoie de operatie care ne costa 5000RON.si sa ii cumpar si guler pt gat.Deoarece noi nu avem acesti bani mama ramine la pat fara operatie si fara guler.Asa e in Romania,NU ai bani,poti sa mori

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Credeti ca in alta tara e altfel? Operatia e gratuita, probabil proteza de sold este cea care costa, si asa este peste tot in lume. Cautati o sponsorizare.

Kinetoterapiebv

acum 12 ani

exista orteze cervicale care nu sunt foarte scumpe(200-400 lei),oricum cand exista o fisura pe coloana vertebrala,este interzis macar ridicatul din pat timp de cateva luni.iar pentru proteza de sold,din pacate,daca nu aveti bani,mergeti la spitalul judetean/municipal pentru a va inscrie pe lista(din cate stiu eu,exista ceva program prin care se pune o proteza pe luna,din fondurile de sanatate-gratuit).mai intersati-va inainte sa va dati de ceasul mortii)