Ajutor! Deget picior mare amortit

Oase si articulatii Ulcer gastroduodenal perforat cu hemoragie

Postata de Mihai285124877 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! ma numesc Mihai P. si am o problema cu partea superioara a degetului mare de la piciorul drept. simt aceasta parte amortita : de unde incepe degetul mare si pana sub unghie. (ca tunci cand imi anesteziaza dentistul maxilarul). Miam cumparat o pereche de adidasi care ma strang pe laterale si pe care i-am purtat vreo 24 de ore adunate . mentionez ca am putin iesite in afara aceste ligamente de pe lateralele labei piciorului si mereu am avut probleme cu incaltamintea din aceasta cauza. ar mai fi si faptul ca atunci cand m-am operat de apendicita, acum 4 ani medicul anestezist a preferat sa imi faca injectia in coloana (probabil pentru ca nu am vrut sa ii dau spaga), iar de atunci cand fortez coloana cu ridicari, etc, sau cand se schimba vremea, ma doare acel loc din coloana.

Raspunsuri (20)

Medic Epuran

acum 12 ani

Cel mai probabil prin purtarea unei încălţăminte adecvate nu veţi mai avea aceste probleme (amorţeala degetului se va remite în maxim câteva săptămâni)

Mihai285124877

acum 12 ani

Multumesc pentru raspunsul prompt. Ce i drept m am speriat putin.

maria

acum 12 ani

am aceeasi problema cu degetul de la picior. au trecut 6 zile deja si nu am inca simt tactil la el, cu toate ca am incaltaminte lejera. ce-i drept, am avut cateva zile la rand in care am stat 12 ore pe zi in picioare. si mai am si scolioza. exista vreo legatura cu acest lucru? va rog sa ma ajutati.
multumesc.

Medic Epuran

acum 12 ani

Amorţeala degetului mare va mai persista ceva timp chiar dacă spuneţi că acum purtaţi încălţăminte lejeră. Nu este nici o legătură între prezenţa scoliozei şi prezenţa amorţelii degetului de la picior

pantilie puiu valentin

acum 12 ani

buna ziua
Din cate am citit pe forum mi am dat seama ca aceeasi problema cred ca o am si eu.As vrea sa aflu daca se poate ce am mai exact.degetele mari de la piceoare imi sunt amortite in special cel de la piciorul drept iar uneori ma dor talpile cand calc .Mi s a recomandat sa consult un balneolog .imi puteti spune va rog ce problema am ?

multumesc

Mari

acum 11 ani

Buna ziua! Eu am ambele degete mari de la picioare amortite de foarte mult timp. Poate sa fie din cauza ca merg foarte mult pe jos? Am citit ca amorteli ale degetelor de la picioare au fost asociate cu afectiuni ale creierului si mi-e tare frica sa nu fie vreo tumora. Care credeti ca este problema? Va multumesc

Cristi

acum 11 ani

Cred ca ai 4 cauze: sfanta odihna care nu o respecti, porti pantofi ieftini si p***a, gandesti prea mult si te hazardezi si ultima te zgarcesti sa consulti un reomatolog!

ovidiu

acum 11 ani

am deja 2-3 saptamani de cand am degetele mari de la picioare amortite... doar acelea... am citit ce a scris domnul doctor ca nu e ceva permanent si ca in cateva saptamani o sa revina la normal. va multumesc pt efortul de a linistii oamenii.

Alu

acum 10 ani

Si eu am la fel , de cand am dansat 4 zile non-stop pe kidos la mare fara sa dorm deloc ma dor degetele mari de la picioare, a trecut o saptamana si nu mi''''am revenit, cat mai tine amorteala?

frunza gheorghita

acum 10 ani

imi amortesc toate degetele de la picioare

Robert

acum 9 ani

Buna seara! Mentionez ca am 17 ani si muncesc pe perioada de sezon 12h/24.degetele mari de la picioare nu le mai simt, este aceeasi senzatie cand iti face dentistul anrstezie in maxilar.degetele le am crescute intro parte si jumatate de unghie de la degetul mare piciorul drept este verde.acum am exoderil si canesten , le aplic regulat conform prospectelor.niste sfatuti va rog ajutati-ma.multumesc de atenție.

aurel

acum 9 ani

Am aceiasi problema cu degetele de la picioare le simt amortite de mai multa vreme .
Este din cauza pantofilor sport si a sosetelor scurte care am observat ca imi lasa niste dungi deasupra de oul piciorului ? Va multumesc anticipat. Astept un raspuns.

George

acum 8 ani

Buna ziua, am o problema la degetul mare de la piciorul stang. M-am angajat de cateva zile intr-un domeniu in care trebuie sa stai in picioare cam 8 ore. Dupa 4 zi de stat in picioare (m-au durut picioarele destul de tare) se pare ca o jumatate a degetului mare de la piciorul stang este amortita mai concret cea exterioara si simt in acel loc ca ceva se intampla, este o mica parta a acelui sentiment cand se dezmortesc muscii. Daca ma ating in acea zona ii simt degetul insa este amortit. Sincer imi este frica sa nu fie ceva grav. Ce as putea sa fac imi puteti spune va rog?

ira

acum 8 ani

probabil pt ca nu ai vrut sa dai spaga...:))

Robert Horatiu

acum 7 ani

Buna ziua! Sunt medic de specialitate,drept urmare va pot spune de ce ar putea fi cauzate amortelile mai sus prezentate:
-tumora cerebrala maligna(10% dintre cazuri)
-un nerv comprimat(in urma unui soc/impact/lovituri in acea zona;20%din cazuri)
-circulatie periferica sp***a(70% din cazuri)
Mai sunt n motive,dar acestea stau la baza.Sanatate si numai bine!

Eliza

acum 7 ani

Am si eu o problema grava de doua luni mi s-a infectat degetul 3de la mana dreapta.Am lucrat in gradina am avut contact cu pamantul.Am 44de ani de mica sunt obisnuita cu gradinaritul.Niciodata nu am purtat manusi iar acum mi e frica deoarece de atunci nu mi a trecut.in primele zile mi s a umflat a pulsat,am fost la farmacie,mi au recomandat ihtiol tetraciclina am pus comprese in zadar dupa o saptamana m am dus la med de familie,mi a prescris oxacilina.am luat 4 zile fara rezultat diagnosticul a fost panorichie microbiana.Dupa aceea m am prezentat la dermatologie.am uitat sa mentionez aveam pielita decojita de aceea s a infectat.Doamna doctor de la derma mi a prescris un tratament de 7 zile un antibiotic si crema flucidin si inca o solutie.parea ca revine lam pansat am folosit manusa ca sa evit orice alt microb.dupa 10 zile am fost la control a zis ca e remisie si mi a dat ceva crema pt sensibilitate si iritatii a crezut ca e vindecat.l am uns 10 zile dar nu si a revenit,am mers inapoi si i am explicat ca nu merge spre bine,azis ca recidivati mi a prescris doua feluri de antibiotice foarte tari si sa ma ung cu fuicidin10 zile acum am terminat cu tratamentul si maine voi merge la urgenta pt ca deja nu mai am simtul tactil parca e amortit mi a atacat si buricul degetului si mi e frica ca a juns bacteria accea la os.noaptea i repaus ma lasa nu sei inflameaza in scimb ziua daca imi tin mana in jos simt o tensiune si e foarte sensibil la rece.Daca ma puteti ajuta unde sa ma duc? La chirurgie? La ortopedie? Numi a colectat puroi si asta e semn rau, mi e frica sa nu ajung sa mi amputeze degetul ,va rog din suflet dati mi un sfat Multumesc anticipat

Mariana Daramus

acum 7 ani

Luati pelin, daca puteti sa-l adunati proaspat in luna mai si faceti ceai. Bagati degetul in infuzia obtinuta,cat mai fierbinte .Faceti asta 7 zile la rand . Dati slava lui Dumnezeu!

natural

acum 7 ani

Aplicati tinctura de galbenele si aloe vera din ora in ora. Toate cele bune!

Florin

acum 7 ani

Am încăltat o pereche de Adidas..și cam ma strâns și la 2 zile a început sa îmi amorțeală 3 degete de la picioru sting cele mai mici.ce se întâmplă?

Utilizator11584086849

acum 4 ani

Bunaziua! Anul trecut am avut un accident de masina de la locul de munca. Iar din 20 decembrie tot din anul trecut am inceput sa am probleme cu lombara si cu piciorul drept. Cand incep sa merg imi amorteste de la genunchi în jos iar de la genunchi în sus am dureri si mi-l simt greoi si obosit. Iar când stau ma doare tot piciorul si mai ales genunchiul. Am făcut RMN la lombar si genunchiul drept și nu sunt probleme. Am facut si cele 11 sedinte de fizioterapie si kinetoterapie dar încă ma supăra rau. Acasa fac mereu kinetoterapie ce am invatat de la dl. Dr. Puteti sa-mi spuneti ce pot sa fac mai departe va rog frumos?
Elena