trecerea pe lapte UHT la bebe de 9 luni??

Nutritia copiilor

Postata de Baffitza cu 12 ani in urma.

VA ROG CU RESPECT SA-MI SPUNETI CUM POT TRECE BEBELUSUL DE 9 LUNI DE LA LAPTELE NAN2 LA CEL UHT?! ADICA M-AR INTERESA CUM SE FACE TRECEREA SI IN CE CANTITATI?... MENTIONEZ CA S-A NASCUT LA TERMEN,CU 10 SCORUL APGAR,DE 3.870 KG,IAR ACUM ARE IN JUR DE 11-12 KG...E GRASUTZ,ENERGIC,VESEL SI VIOI!! MANANCA TOT CE SE POATE(FRUCTE,LEGUME,CARNE SI OU),DUPA UN PROGRAM BINE STABILIT DE MINE IN URMA SFATURILOR SPECIALIZATE. VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!!

Raspunsuri (4)

Dr.Marcovici Tamara

acum 12 ani

Buna seara. Va sfatuiesc sa mentineti alimentatia cu formula de lapte pana la implinirea varstei de 1 an. In cazul in care sunteti decisa pentru administrarea laptelui de vaca, se poate inlocui cate o masa/zi, sau se poate administra la fiecare masa 1/2 formula+1/2 lapte vaca.

Lapte UTH

acum 12 ani

Laptele UTH este dupa "laptele" praf cel mai prost lapte care exista si nu mai contine nimic in forma naturala. Dati la copil mai bine lapte numai pasteorizat, dar nu omogenizat, cum este cel de la cutie.

Baffitza

acum 12 ani

VA MULTUMESC CU RESPECT SI CU MARE INTERES! INSA...AM CEVA DE MENTIONAT...M-ATI SFATUIT SA FAC TRECEREA BEBELUSULUI PE LAPTE PATEURIZAT IN DEFAVOAREA CELUI UHT,DAR NU STIU CARE ESTE ACELA?! DATORITA SITUATIEI FINANCIARE AM DECIS SA FAC SCHIMBAREA LAPTELUI,DESII NU MI-AM DORIT ASTA...BEBELUSUL MEU DE 9 LUNI PAPA ACUM LAPTIC " DORNA 3.5%"GRASIME,CATE 3-4 MESE PE ZI IMBOGATITE CU 2 CUPE CEREALE + O MASA DE FRUCTE DIMINEATA CU BISCUITI SI UNA DE MANCARICA LA AMIAZA... INTREBAREA MEA ESTE:CE MA SFATUITI SA FAC CA SA-I MEARGA BINE PUIUTULUI MEU SI CARE ESTE LAPELE PASTEURIZAT?? ASTEPT CU MARE INTERES!

la alimentara daca intreabati vi se spune

acum 12 ani

la alimentara daca intreabati vi se spune si in plus scrie si pe el.
In nici un caz nu este la cutie de carton ci la sticla sau punga.