sucuri preparate in casa

Nutritia copiilor

Postata de nadalina cu 12 ani in urma.

Am citit pe un site ca nu este indicat sa oferim sucuri de fructe copiilor ( ci fructe intregi) deoarece avem tendinta sa preparam o cantitate mai mare decat cea necesara iar sucul este perceput de catre organism ca un lichid si este incadrat la capitolul apa. Insa un litru de suc are 500 de calorii, iar creierul nostru nu are mecanism de percepere a lichidelor concentrate in calorii pe care el sa le ia drept pe alimente. In consecinta, caloriile din suc nu sunt consumate in efortul fizic al copilului, ci se depun si ii multiplica celulele adipoase.copilul nu poate digera aceasta cantitate riscand sa se depuna.
Ce cantitate poate bea un copil de 1an 6 luni pe zi?
Se pot permite combinatii de fructe administrate zilnic sub forma de suc?
Ce combinatii pot face pentru a avea un preparat sanatos ?

Raspunsuri (1)

raiysa

acum 11 ani

Daca doresti mai multe discutii despre copii si nu numai te invit pe forumul:
http://femina.forumer.ro/