Subponderabilitate

Nutritia copiilor

Postata de juninhooO cu 14 ani in urma.

In primul rand vreau sa va salut si sa va multumesc pentru ce faceti pentru noi si am o intrebare.Am 15 ani o inaltime de 180 cm si o greutate cam de 55 kg.Pur si simplu sunt slab,si alti 4-5 colegi din clasa au cam aceeasi problema...cum pot lua in greutate?Din cate am inteles daca teai inaltat prea repedde si greutatea a ramas in urma va veni si ea mai tarziu dar in cat timp.?

Raspunsuri (2)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

La varta de 15 ani organismul se afla in plina perioada de dezvoltare. Trebuie sa aveti o alimentatie diversificata suplimentarea acesteia cu hidrati de carbon ( alimente cu continut ridicat in glucide peste 65%), proteine in special de origine animala ( inclusiv lactate dar cu continut redus de grasime), fructe proaspete si legume, dieta hidrica corespunzatoare aproximativ 2 litri de lichide pe zi. Se recomanda 5 mese pe zi din care 3 mese principale si 2 gustari cu respectarea pe cat posibil a orelor de masa.

juninhooO

acum 14 ani

deci d-na/d-mn doctor am nevoie de cel putin 2 litri de lichide pe zi(nu include lichidle din mese),3 mese principale 2 gustari,si fructe/legume din plin.Chiar credeti ca va da rezultate..?..dar ce sa mai doar sunteti doctor.Va multumesk frumos.!