Scaune moi la copil

Nutritia copiilor

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,
copilul meu in varsta de 1 an si 7 luni are de 2 saptamana scaune foarte noi. A avut si temperatura 40 grade, dar am folosit un tratament indicat si temperatura i-a scazut la normal, dar in continuare face scaune moi si nu are pofta de mancare. Slabeste vazand cu ochii, nici ceaiuri nu mai poate asimila.
De asemenea, se intampla ca tot ce mananca sa dea afara.

Raspunsuri (2)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimata doamna,
Pentru a sti care este agentul care produce aceasta diaree trebuie sa ii efectuati un examen coproparazitologic si o coprocultura si in functie de rezultat sa ii instituiti un tratament tintit. Pana la sosirea datelor de laborator, ar fi bine sa va prezentati la medic pentru prescrierea unui tratament adjuvant in diaree si recomandarea unui regim alimentar ( orez, morcovi, ceai de menta), pentru ca este foarte periculos sa stati asa. Copilul se poate deshidrata grav. Multa sanatate.

cristina popescu

acum 9 ani

copilul meu in varsta de 1 an si 8 luni are scaune dese si moi de vreo 2 saptamani. febra nu a facut, e mancacios, vioi nici o schimbare. doar ca tot ce mananca elimina prin scaune, ca si scum nu ar asimila. Ce sa fac?