refuza alimentele solide

Nutritia copiilor

Postata de oana.iustin cu 12 ani in urma.

bua ziua!baietelul meu implineste 1 anisor pe 11 decembrie,are 8,200 kg,s-a nascut cu 3,200 kg.inca il alaptez la san,dar are si lapte praf in completare,novalac,120g dimineata,120g seara cu cereale.uneori refuza si laptele.refuza alimentele solide.mereu a fost o problema,de la 6 luni de cand a inceput diversificarea.trebuie sa insist foarte mult cu masa. si in timpul zilei mai cere san.ce trebuie sa fac pentru ai creste apetitul?

Raspunsuri (1)

Dr. Tamara Marcovici

acum 12 ani

Buna seara.
Pentru un sfat pertinent va rog sa-mi furnizati urmatoarele informatii: cate mese oferiti copilului in 24 ore (lapte praf, lapte mama, diversificare) si la ce interval; curba ponderala este ascendenta sau stagneaza in ultima perioada; aspectul tranzitului intestinal.
Va sugerez sa reluati tentativele de administrare a cate unei mese diversificate dupa urmatorul model: la 10.00 masa de piure de fructe. Daca refuza, va sfatuiesc sa nu-i oferiti lapte pana la masa urmatoare. A doua zi, oferiti-i , tot dimineata masa de fruct, Repetati administrarea pe parcursul a 4-5 zile, stabilit astfel si un orar de alimentatie. In caz de reusita, abordati masa de pranz (piure legume) la orele 13.00-14.00, tot pe parcursul a 4-5 zile. In caz de accept, continuati diversificarea introducand alimentele la interval de 7-10 zile. In caz de refuz sistematic a unui aliment, sistati temporar administrarea lui. Intarcarea va intra in discutie in caz de evolutie ponderala necorespunzatoare si refuz sistematic a alimentatiei diversificate. Succes!