nu mananca

Nutritia copiilor

Postata de membru210746 cu 10 ani in urma.

buna fetita mea are 3 ani si 3luni si de 5 zile nu mananca nimic doar cacao cu lapte vrea ce ma sfatuiti sa fac mi se rupe inima cand o vad ca refuza mancarea mai mananca supica dar fara taietei deci numai zeama daca simte o firmitura de ceva o da afara si se sterge pe limbuta.va multumesc

Raspunsuri (1)

buna

acum 10 ani

Buna,
Oamenii si in special copiii nu mananca din 2 motive:
1. sunt bolnavi fizic. Atunci corpul lor le spune sa nu manance ca nu le face bine. Din pacatele mamele nu au habar de inteligenta corpului si vor sa se lupte impotriva lui:
Cum trece boala corpul isi revine si pofta de mancare reapare de la SINE.

2. au suferit un soc psihic sau sufera emotional dintr-o anumita cauza. Aici trebuie gasita cauza si inlaturate efectele. La aceasta varsta insa e mai greu cu intrebatul.
Cauzele cele mai dese sunt legate de gradinita si casa. Gradinita este pentru aproape toti copiii de sub 4 ani o trauma mai mult sau mai putin mare din cauza despartirii de mama care numai bine nu le face. Cu cat copii sunt mai fricosi, speriosi, atasati de mama, cu atat mai daunatoare este gradinita. Aceasta este cauza sip t. toate imbolnavirile de la gradinita care NU AU nimic legat de contagiere sau microbe. Copiii se imbolnavesc la gradinita fiindca nu pot sa stea cu mama acasa. Si asta chiar daca le place la gradinita !

In plus acolo se pot intampla multe lucruri traumatice pt. copil. Alte cauze pot fi sperieturi, certuri din familie la care asista copilul, suparari legate de prieteni de joaca. Orice lucru cu impact psihic negative. Intrebati copilul daca este suparat, ce l-a deranjat, daca merge la gradinita intrebati de gradinita.

Sper ca nu doriti sa-i dati “medicamente pentru pofta de mancare”…