medic nutritionist

Nutritia copiilor

Postata de Mihaela Elvira1 cu 12 ani in urma.

am un baietel de 10 ani care are 56Kg si 155cm .As vrea sa mai slabeasca cateva kg ,mananca destul de sanatos si echilibrat .As vrea sa-mi spuneti cate kg ar trebui sa dea jos si ce as putea sa-i dau sa manance in ideea ca face si sport (fotbal) si la scoala este destul de solicitat fiind si un elev bun
Multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

1 COPILUL este devoltat armonios (rap0rt greutate talie ) dar fiind in crestere un plus de greutate il va tine pe loc . Ar trebui sa aiba intre 29-32 kg la acesti 1o ani , nu 56 kg. Trebuie sa : 1 . Sport in continuare.2 Alimentatie cu diminuarea la maxim a fainoaselor, a dulciurilor si grasimilor ,bogata in legume-zarzavat, fructe 3. Un consult la un cabinet de boli de nutritie si diabet din polivlinica

Mihaela Elvira1

acum 12 ani

sunt de acord cu dvs insa 29-32 kg la 155 am ??? totusi