lipsa poftei de mancare la bebe de 4 luni

Nutritia copiilor

Postata de catydarya cu 10 ani in urma.

Buna ziua!! Am o fetita de 4 luni care nu papa suficient lapte pt varsta ei..sau asa cred eu., de o luna jumate ma chinui sa bea si ea cel putin 500-600 ml lapte pe zi insa de o saptamana nu vrea sa manance mai mult de 400ml iar pediatra si dr de fam.imi spune sa ii dau pace si sa nu o mai stresez ..sa ii dau cand ii este foame.Tin sa precizez ca ea imi mananca lapte praf iar cantitatea este de 150 - 100 ml la 6 -7 ore ceea ce mie nu mi se pare normal.Nu are rosu in gat , nu face febra, iar analize la sange, scaun si urina i-am facutcu o luna in urma si sunt bune..Nu vrea nici ceai si nici suc de morcovi..cand ii dau biberonul in gurita isi face greata.., va rog dati-mi un sfat,,

Raspunsuri (4)

buna

acum 10 ani

Buna, nu exista un copil sa procedeze gresit, caci el isi asculta instinctul care ii spune ce sa manance si cat sa manance.
Greseala este MEREU la mame si bineinteles, la cei care sfatuiesc mamale atat de gresit: pediatrii.

Niciodata mamele nu au facut atatea greseli ca in ziua de azi incepand de la conceptie pana la inceputul scolii. Inainte lumea facea ceea ce s-a considerat
sanatos pe urma experientei adunate.
Acum se face tot pe baza unor teorii invatate teoretic in facultati de oameni care nu gandesc prea mult si doar care repeta lucrurile invatate mecanic.

Oare ce este mai intelept pt. un om cu ceva ratiune: sa asculte de ce-i spune corpul copilului sau de ce crede un om care a invatat ceva la facultate care nu are nici o legatura cu ratiunea, cu experienta si cu inteligenta innascuta a corpului ?
In plus este probabil vorba de "lapte" praf, care numai lapte nu este.

Putine mamici stiu de fapt ce contine acest lapte si ce se pune in el ca sa faca cat de cat sugarii sa-l accepte sau sa le forteze digestia.

http://s*****a/t44-laptele-praf-un-cocktail-toxic-cu-efecte-daunatoare

Atata vreme cat ascultati de medic si nu de ce va arata clar copilul, veti suferi amandoi in timp ce medicul va sta bine mersi si nu va suferi de nimic, ci chiar se va bucura de fiecare vizita pe care, in urma sfaturilor proaste date inconstient, le veti face in mod sigur mai devreme sau mai tarziu.

catydarya

acum 10 ani

In concluzie,,.raspunsul sau sfatul este????:((

Mihaela

acum 8 ani

Buna! Cum ai rezolvat cu fetita? A mancat?

Utilizator11554789567

acum 5 ani

Care a fost motivul?de nu papa