laptele praf

Nutritia copiilor

Postata de simona-alexia cu 14 ani in urma.

Ma numesc Simona, am o fetita de 10 luni si jumatate, de la nastere pana la 4 luni si jumatate i-am dat lapte praf aptamil, iar de atunci lapte de vaca. S-a dezvoltat normal, dar acum as vrea sa revin la laptele praf. Se poate, pot aparea reactii adverse? Multumesc.

Raspunsuri (3)

ioana

acum 14 ani

si eu am un baietel dar nu ar trebuii sa evi la laptele praf ptk laptele de vaca e consistent si foarte sanatos.

florentina

acum 14 ani

din articole de specialitate stiu ca pana la un an bebelusul are nevoie si e indicat sa fie hranit cu lapte praf in lipsa laptelui matern,dupa un an poti introduce lapte uht(ultra high temperature)
laptele de vaca este foarte gras....in pricipiu nu e indicat la o asemenea varsta frageda, dar fiecare copil are toleranta lui pt diverse tipuri de laptic

Bacu Crina

acum 14 ani

Da, poti reveni la laptele praf. Ar fi recomandabil sa o faci treptat, desi laptele praf este mult mai bine tolerat de sistemul digestiv al bebelusilor, fiind "proiectat" in mod special pentru acestia. Pentru ca laptele praf este imbogatit cu vitamine, minerale necesare pentru dezvolatarea optima a bebelusilor, eu ti-as sugera sa-i dai copilului pana la cel putin doi ani lapte praf. Alaturi de lapte, ofera-i zilnic copilului si alte surse de calciu: branza facuta in casa, iaurt, etc.