laptele la i an

Nutritia copiilor

Postata de vikygori cu 13 ani in urma.

am doi copii gemeni cu virsta 1 an si 1 luna, pina la 9 luni le-am dat lapte de la nestle, apoi n-au mai vrut sa bea lapte curat, ma chinuiam cu lingura, cu canuta, dar degeaba. Folosim laptele doar in terciurile pe baza de lapte, altfel nu. Spuneti-mi va rog trebuie numaidecit sa bea si laptele curat, este asta foarte rau?

Raspunsuri (2)

Filipa

acum 13 ani

Fetele mele nu au baut niciodata lapte curat, cum spui tu. Au baut lapte praf cand erau mici, lapte cu cereale, cu gris. Cand au crescut mai mari lapte cu Nesquick, cu paste, cu cereale, cu orez. Lapte alb, simplu au refuzat. Nu cred ca-i o problema daca nu vor. Poate vor branza, iaurt, lapte in diverse combinatii. Au depasit varsta cand alimentatia era exclusiv pe baza de lapte. Succes, putere de convingere si RABDARE.

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,
dupa cum s-a scris si mai sus, nu este deloc o problema, ba este chiar indicata diversificarea alimentatiei. aceasta se incepe de pe la 5-6 luni, cand copilul singur vrea mai mult, nu se mai satura doar cu lapte.

va urez o seara buna