Laptele de vaca in alimentatia sugarului si copilului mic

Nutritia copiilor

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

buna ziua. fetita mea are 6 luni si de ieri am inceput sa ii dau lapte de vaca, si nu stiu ce sa mai fac cu ea pt ca nu maninca asa de bine dar si cu laptele praf tot il maninca destul de rau deaceea am inceput cu deasta de vaca. ce ar trebui sa fac, sa merg in continuare cu laptele praf sau sa merg cu cel de vaca?

Raspunsuri (3)

Aurel3398933

acum 15 ani

eu stiu ca laptele de vaca nu se da copilului sub 12 luni!cauta o alta formula de lapte praf .
Laptele de vaca este aliment pentru puiutul ei, nu pentru puiutul tau!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Baietelul meu are 6 luni si 2 saptamani si bea lapte praf French Lait. Este singurul lapte praf pe care il bea si care-i place. In ceea ce priveste laptele de vaca, nu am incercat, deoarece dr.pediatru nu ne-a dat inca voie;eu i-am mai dat insa branza de vaca facuta in casa si nu a avut nici o reactie negativa. Nu stiu ce sa fac... sa mai asteptam putin sau sa introducem laptele de vaca?!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am citit ca laptele de capra este cel mai apropiat de laptele de mama. Se poate introduce in alimentatia sugarilor, atunci cand laptele de mama nu mai este suficient?