intarcarea sugarilor

Nutritia copiilor

Postata de gangulita cu 12 ani in urma.

ma numesc chifor ioana si am o fetita de 1 an si 5 luni pe care o alaptez inca,dar cantitatea de lapte e mica.Desi consuma si alte alimente si fructe cere foarte des sanul.Va rog sa imi dati niste sfaturi cum ar trebui sa procedez la intarcarea ei,va multumesc

Raspunsuri (2)

pena

acum 12 ani

Cu cat creste mai mare, cu atat iti va fi mai greu sa o intarci pt ca va uita mai greu. Ar trebui sa o duci la bunici pt o sapt, timp in care sa nu te vada. Cel putin asa stiu ca se intarcau altadata. Eu nu am mai avut lapte cand fetele aveau 6-7 luni si nu au fost probleme, nu stiu ce sa spun altceva. Succes!.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

la aceasta varsta ar fi bine ca un copil sa fie incurajat sa manance cu lingurita si alimentele sa fie in principal solide.
incepand cu 6 luni de la nastere, laptele matern nu mai asigura principiile nutritive necesare.