diversificarea

Nutritia copiilor

Postata de Bexi cu 12 ani in urma.

buna ziua, am o mare dilema. copilul meu e alaptat exclusiv la san, are 4 luni, si din cat am citit eu si din experienta mai multor mamici, am inteles ca nu e ok sa incep diversificarea mai repede de 6 luni. azi am fost la vaccin si mi-a zis doamna doctor sa incep diversificarea, mai ales ca suntem sub tratament cu debridat din cauza ca de mai bine de o saptamana nu avem scaun deloc, chiar si cu termometru, supozitor cu glicerina si masaj. ce ma sfatuiti? sa incep diversificarea sau sa astept pana la 6 luni? recunosc si ca de cateva zile seara inainte de culcare nu se satura cum trebuie si a trebuit sa apelez la rezervele de lapte matern de la congelator... va multumesc

Raspunsuri (5)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pena

acum 12 ani

Diversificarea se incepe la 4 luni-4luni si jumatate. Trebuie sa stii cum. Se incepe cu mar cu biscuit, la masa a doua de dimineata(10-11) la inceput o jumatate de lingurita, apoi o lingurita,...progresiv. Poti sa-i dai la inceput numai o lingurita de suc de mar sa vezi cum tolereaza. Daca este constipat, bananele nu sunt foarte bune, constipa si ele. Cel mai bine ar fi daca ti-ai cumpara o carte pentru cresterea copilului in care gasesti tot ceea ce tine de cresterea copilului. Personal am folosit la primul copil cartea '''''''''''''''' Mama si copilul'''''''''''''''' de Caprariu. Este o carte completa in privinta cresterii copilului, am vazut-o in librarii completata cu cerintele alimentatiei actuale. Costa cam 60 lei, poate fi comandata si pe internet, din cate am vazut. Eu nu stiam nimic despre copii mici si am gasit acolo totul, incepand din prima zi. La inceput eram exagerata pt ca imi facusem rost de un cantar si o cantaream pe fata mea inainte de masa si dupa masa, sa vad cat a mancat. In concluzie, poti inepe diversificarea la 4-4 luni jumatate, dar nu oricum. Ai grija, sunt sucuri, mancaruri interzise. Ii pot distruge flora intestinala. Sucul de portocale nu este indicat. Vezi cartea pe are ti-am indicat-o sau alta din care sa inveti cum se alimenteaza corect un bebelus. Va trebui sa-l inveti sa manance, sa mestece, sa inghita. Va scoate din gura, sa nu crezi ca nu-i place. Motivul pt care scoate din gura este ca nu stie sa mestece. Se va stramba la fiecare aliment nou pana se va obisnui cu gustul. ....Imi amintesc cu placere momentele cand fetele mele erau bebelusi. Frumoase vremuri. Sanatate.

Mihaela22120678

acum 12 ani

Diversificarea incepe intre 4 si 6 luni, in functie de dezvoltarea copilului. Se poate incepe cu cereale sau fructe, apoi se introduc legumele. Medicul este cel care hotaraste. Asa ca ascultati sfatul medicului care are copilul in ingrijire, el va poate sfatui cel mai bine si va si spune exact ce sa-i dati copilului. Din cate stiu eu mar cu biscuit este o metoda mai veche...

Pena

acum 12 ani

Metode vechi si mai bune decat cele moderne. Piureurile de fructe, legume, cumparate in borcanele, cerealele cu E-uri sunt moderne!!

Bexi

acum 12 ani

Multumesc mult de sfaturi, am si eu cartea de caprariu, editia 74, dar acolo imi recomanda sa incep diversificarea la 2 luni. Nu sunt de acord, ba mai mult nu prea sunt de acord cu diversificarea nici la 4. Stomacul copilului, din cate am citit si am mai vb cu medici, nu este pregatit pentru diversificare pana la 6 luni. eu sunt nevoita sa incep strict din cauza formei urate de constipatie pe care o are.
Va multumesc mult inca odata. o sa incep, deci, cu sucul de mere. azi noapte am avut , totusi, o surpriza nemaipomenita. s-a culcat la 9 (ultima masa la 8) si s-a trezit sa manance abia la 5 dimineata.