diversificarea la sugari

Nutritia copiilor

Postata de Laudel cu 16 ani in urma.

de la ce varsta se poate da albus de ou (supa cu galuste) si painica? multumesc

Raspunsuri (2)

Florian Alex

acum 16 ani

Eu stiu ca diversificarea ar putea incepe in acest sens dupa 6 luni, dar nu cunosc in mod special cand anume ar putea tolera copilul albusul de ou, chiar daca e fiert...

Aurel3398933

acum 15 ani

reproduc din sfaturile date de dr. medic specialist neonatolog si asistent la Universitatea de Medicina din Buc" la 4 luni singurele alimente sunt laptele matern sau o formula de lapte.cerealele fara gluten sunt primele solide pe care trebuie sa le administrati sugarului.acestea se pot mixa cu apa,lapte matern si este recomandat sa le administrati cu lingurita, nu cu biberonul. se pot folosi formule de cereale fortificate cu fier.unele scoli europene recomanda administrarea de cereale cu gluten (grau, secara ,orz si orez) dupa 6 luni. fructele se vor administra dupa cereale.incepeti prin a administra cateva lingurite de suc 100%, cu lingurita,apoi fructe bine coapte, fierte(mere , pere,caise, prune)se evita administrarea compoturilor din comert... la 6 luni se poate administra piureurile de legume(fasole verde,morcovi,dovlecei,spanac,ceapa )...la 8 luni se poate administra galbenusul de ou. albusul nu se administreaza din cauza posibilelor reactii alergice.la 12 luni poate manca lapte integral. la 3 ani sta la masa adultului"