DIVERSIFICARE BEBELUSI

Nutritia copiilor

Postata de folette cu 13 ani in urma.

Bebelusa mea are 5 luni si cateva zile. Am alaptat-o cate putin pentru ca nu aveam mult lapte pana la 4 luni , dupa care mi s-a oprit lactatia. In prezent are 8300 g si mananca NAN 1, HA. Nu mananca exagerat de mult dar presupun ca asimileaza mai repede.

Vreau sa incep diversificarea si as vrea cateva sfaturi. Cu ce sa incep? Cum sa incep? Ce cantitate dau si de cate ori pe zi? Am tot vazut pe internet : " incepeti cu supa de legume facuta din x si strecurata." Dar pe mine ma intereseaza mai mult decat atat : mai exact ce legume pun in ciorba, cat le fierb ca sa nu se piarda toate vitaminele, in cata apa ca sa nu fie prea concentrata, daca trebuie sa pun cartof si nu mai stiu ce: cati cartofi si cate alte legume x. Adica as vrea ceva detaliat, macar la capitolul asta cu supita de legume.

Am vazut alte pareri ca ar trebui inceput cu un fel de lichid facut din cereale fara gluten (asta pe siteurile din strainatate) si ca se da o lingurita. Apoi alte pareri ca trebuie si legume si fructe.

Astept sfaturile voastre

Raspunsuri (5)

matusa

acum 13 ani

Trebuie sa-i faci supa la fel cum faci pt voi, parintii. Ai grija ca la inceput, cand incepi diversificarea, nu trebuie sa-i dai decat 2-3 lingurite. Atentie la sucul de portocale. Nu-i da mai mult de o lingurita, la inceput si in general, nu prea mult. Este cam acid si distruge mucoasa stomacala.Ii poti da mar cu biscuit, banana cu biscuit. Eu mi-am crescut fetele dupa o carte scrisa de Caprariu(parca), am mai vazut-o prin librarii in ultimii ani. Dar poate primesti sfaturi de la mamici mai tinere, care au crescut copii de curand. Fetele mele sunt mari, au 17 si 20 de ani si nici nu-mi vine sa cred cat de repede a trecut timpul. Va doresc sanatate ambelor si sarbatori fericite.

matusa

acum 13 ani

Am gasit cartea de care-ti spuneam. Se numeste'''', Mama si copilul de E.Capraru''''. Este o carte completa unde gasesti tot ce te intereseaza. Sper ca au completat-o/adaptat-o vremurilor noi.

folette

acum 13 ani

Multumesc. Exact ieri am luat o carte "biblia alimentatiei bebelusului" scrisa de o tipa care nu e romanca si am vazut ca ei incep intr-adevar cu cereale. Nu stiu explicatia. O sa astept pana ma duc la medic sa vad ce parere are si ea. cat despre supa pentru noi : nu stiu sa fac supa pentru noi, am facut doar ciorbe pana acum. Sunt o mamica relativ tanara si pana acum mi-a facut mama de mancare :D

raluca

acum 13 ani

noi avem 7 luni si am inceput tot cu cereale ,acum mancam ciorbita cu paine facuta pentru tota familia ,iaurtel cu biscuiti,mar cu biscuiti,si gustam din fiecare mancarica care o facem in casa ,nu i-am gatit niciodata separat si suntem foarte sanatoase, vioae.Medicul ne da nota 10 de fiecare data cand mergem la control, ne-a incurajat sa-i dam multe fructe.
multa sanatate si SARBATORI FERICITE! LA MULTI ANI1

folette

acum 12 ani

Ce chestie si cu bebelusii astia. Ma uitam pe ce am scris acum mai bine de 1 an. Acum fetita are 1 an si 7 luni si are 10,4 kg. deci a luat 2 kg si un pic in mai bine de 1 an....