diversificare bebe de 6 luni

Nutritia copiilor

Postata de crispatrick cu 13 ani in urma.

buna ziua,
as avea si eu o rugaminte;bb mea nu vrea sa pape piureul de legume,supa o bea cu biberonul dar legumele pasate nu,nici daca pun carnita de pui.uneori ii pun legume pasate in supa,o bea, dar nu ii foarte incantata am incercat sa ii pun si lapte in piure dar tot nu ii place,ce sa fac?ii alimentata cu lapte praf de la 5 luni deoarece nu a mai vrut la piept...
Multumesc anticipat!
Cristina,Timisoara

Raspunsuri (2)

Filipa

acum 13 ani

Copilul tau refuza mancarea nu pentru ca nu-i place, ci pentru ca nu stie sa manance alimente mai solide decat laptele. supa. Trebuie sa ai multa rabdare si s-o inveti sa manance. Orice copil scuipa din gura cand primeste un aliment nou ori cand abia invata sa manance. El nu stie sa-si foloseasca limba si de aceea scoate mancarea din gura. Persevereaza, insista, fa un piure gustos asa cum ti-ar placea si tie. Da-i intr-o zi o lingurita, a doua zi doua,...poti sa i-l faci mai moale la inceput. Nu-i da mult in gura, da-i cate putin, tine-l in pozitie semi-sezand. Nu se poate spune ca un copil are gust si ca refuza pt ca nu-i place. Copilul abia isi formeaza, dezvolta gustul si trebuie sa-l determini sa manance ceea ce este sanatos pt copil, nu ceea ce crezi ca ii place.

Ionela_O

acum 13 ani

Orice inceput este greu, trebuie multa rabdare...nu incercati sa-i mai puneti supa in biberon, e important sa invete sa manance cu lingurita...La inceput supa se face mai putin concentrata si treptat ajunge la consistenta de piure. Cand refuza categoric un aliment, faceti o pauza de cateva zile si apoi incercati din nou. Baietelul meu are un an si cinci luni si a refuzat categoric supa de legume la inceput, acum a devenit mancarea lui preferata..Incercati sa folositi un singur fel de legume si pe masura ce incepe sa manance, mai adaugati ceva nou (carnita, galbenus). Multa, multa rabdare! Mult succes si sanatate!