De ce?copilul meu nu mananca?

Nutritia copiilor

Postata de MembruMobileAppnikoletadibu cu 6 ani in urma.

Buna seara am o fetita de 4 ani foarte jucausa activa cat de cat cuminte fata de alti copil,insa am o mare probelma cel putin asa o vad si eu cat si doctoradoctora noastra.Are 4 ani si 10 kg tatal ei este mic de statura ac***a doar 40 de kg .Nu manaca absolut deloc masa devine un razboi nu fructe,nu carne,nu mancare gatita poate sa treaca o gramada de ore si ea refuza sa manace cateodata o tinem fortat ca sa aibe ceva in stomac nu stiu ce sa mai fac ma simt fara putere ma coplesteste acesta problema. DOCTORA ne a spus ca rahitica I sa dat calciu si vitamina d3.insa statura ei e mostenita de la sotu aratand ca un copil mai mic de varsta normala. Ce pot face pt ca doctora noastra nu se poate discuta cu ea ne spune mereu ca e un copil neingrijit!

Raspunsuri (1)

Dr. Tamara Marcovici

acum 6 ani

Buna dimineata.
Lipsa poftei de mancare reprezinta o problema serioasa. Va sugerez sa va adresati unui medic pediatru pentru o evaluare riguroasa clinico-praclinica. Intra in discutie si consultul endocrinologic pentru investigarea retardului de crestere.