Cum poate fi crescut apetitul la copiii cu probleme de alimentatie?

Nutritia copiilor

Postata de Codruta1120529 cu 12 ani in urma.

Baiatul meu de 7 ani e f salb si nu vrea sa manance mai nimic, ii plac foarte putine feluri de mancare. Aceasta lipsa de pofta de mancare e de mult timp, practic niciodata nu a fost un mancacios. Ce se poate face?

Raspunsuri (6)

maria

acum 12 ani

Sincer, nimic. Eu cand eram mica aveam aceeasi problema, asa ca pe la 8 ani au inceput sa ma indoape. Am luat in greutate si chiar si acum, 15 ani mai tarziu, sunt o persoana supraponderala si fac eforturi mari pentru a slabi. Lasati copilul in pace. Daca nu are nici o afectiune, va manca el la pubertate de nici n-o sa credeti.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Daca ii plac numai anumite feluri de mancare (putine ) axati -va pe acestea cu adausuri si gusturi variate . + fructe,iar desert gris sau orez cu lapte cu putin cacao + alte fainoase. + miere de albine . Acum in vacanta , multa miscare , sport in aer liber Daca organismul va avea nevoie,ii va solicita mancare,mai ales ca este in crestere .Sa nu manance dulciuri intre mese ci numai dupa mancare .

Codruta1120529

acum 12 ani

Multumesc pt sfaturi, cam aceleasi raspunsuri am primit si de cunostinte si prieteni

alina774

acum 12 ani

si eu am o fetitza de 4 ani, foarte pretentioasa la mancare,e sp***a, dar are destula energie in ea, incerc sa-i fac mai tot timpul de mancare ce-i place ei, pastele si clatitele sunt preferatele ei, cel putin pastele incerc sa le combin ba cu branza,ba cu sos, etc..

alina774

acum 12 ani

si eu eram o sp***anoaga cand eram mica si nu mancam mai nimic, acuma mi-as dori sa n-am atata pofta de mancare in mine :)))

Agnes-Adela

acum 12 ani

aceleasi probleme le am si eu cu baiat de 8ani. nu-i e foame niciodata, e sub greutate de 4ani. incoace, mananca foarte putin, nu vrea carne de nici un fel. am fost la dr. cu el si am primit cam acelasi raspuns.med. de fam. mi-a mai dat siropuri si vitamine dar nimic. am consultat un endocrinolog care mi-a spus ca poate sa-i dea tratament ,il ingrasam un pic ,insa cand intrerupem tratamentul va slabi la loc. acel sirop este -peritol-. eu l-am incercat si intradevar o perioada mananca dar apoi aceleasi probleme- nu mi-e foame. dulciuri nu primeste decat sub forma de premiu daca mananca tot. problema mare este ca atunci cand sunt probleme de sanatate ii darama foarte usor ( chiar si o raceala, indigestie, diaree etc) sa nu mai spun alte boli mai grave - operatii, spitalizari. medicina a evoluat atat de mult si pentru aceasta problema chiar nu sunt solutii????????