cum fac trecerea la laptele de vaca?

Nutritia copiilor

Postata de ramonagrig cu 12 ani in urma.

buna ziua!baietelul meu are 1 an si 4 luni si are 12 kg jumatate.pana la varsta de 11 luni l-am alaptat la san si apoi am inceput alimentatia cu lapte praf.acum as vrea sa stiua daca il pot trece pe lapte de vaca din comert.intrebarile mele sunt:daca pot face acest lucru, cum se face trecerea si ce marca de lapte este indicata?va multumesc!

Raspunsuri (3)

Pena

acum 12 ani

Incepi sa combini laptele praf cu lapte din comert, apoi maresti cantitatea de lapte din comert din ce in ce mai mult. Urmareste daca ii place, daca-l tolereaza, daca se strica la burta.

ramonagrig

acum 12 ani

multumesc!dar ce marca d lapte ar fi mai buna?si cu cat la suta grasime?

sonicaunt

acum 12 ani

Salut,

Noi am folosit formula de lapte praf de la Töpfer (ne-a mers bine cu el si am considerat ca nu e nevoie sa il schimbam, si la fel ne-a sfatuit si pediatrul) si da, la trecerea spre laptic din comert am inceput cu cantitati foarte mici, ca sa vedem daca ii place si ii prieste. Nu stiu sa iti recomand o marca de lapte mai buna pentru ca depinde de copil, ca si la laptele praf.

Sa cresteti mari si sanatosi :)