copil prea slab

Nutritia copiilor

Postata de carmen-elena74031 cu 9 ani in urma.

Fiul meu in varsta de 4 ani si 5 luni are o inaltime de 100 cm si 13,6 kg. Pofta de mancare lipseste cu desavarsire. Nu stiu ce sa mai ma fac cu el.E atat de slab ca i se vad coastele...... Spuneti-mi ce sa fac in acest caz, ce analize sau ce medic sa consultam pentru ca medicul nostru de familie nu da prea multa importanta acestui lucru. Va multumesc!!

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 9 ani

Este sanatos si plin de viata ? Nu grasimea este importanta, va varsta si inaltimea lui ar trebui sa aiba 15kg. Deci nu este o diferenta atat de mare, se incadreaza in limitele normalului [ +/- ].

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Buna seara. Copilul are un usor deficit ponderal. Inapetenta pe care o mentionati poate accentua deficitul greutatii. Consultati un medic pediatru in vederea stabilirii cauzei lipsei poftei de mancare. Multa sanatate!