ce trebuie sa manince un copil?

Nutritia copiilor

Postata de skyly cu 12 ani in urma.

am un baietel de 3 nai si 7 luni si de la virsta de 2 ani nu mai mananca decat snitel,paste cu parmezan cartofi prajiti ,omleta ,ficat de pui , lapte si multe fructe inafara de cele mentionate nimic.as dori sa stiu cu ai afecteaza sanatatea acest lucru pe viitor.pina acum este bine .creste bine nu e rahitic.

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

La aceasta varsta poate manca orice. Depinde de ingeniozitatea celei care combina alimentele pentru a le da gusturi diferite sau tentante. Nu este bine sa-l obisnuiti cu
alimentatie sablon si unilaterala, ( chiar daca nu-i dauneaza )

Hmmm

acum 12 ani

In general nu-i buna carnea de porc, excesul de proteine animale (carne, oua, laptele), laptele omogenizat din ziua de azi e mai bun de aruncat la gunoi decat de consumat de fiinte iar cartofii prajiti nu-s buni decat la gust, dar nu la sanatate.
Insa totul depinde si de metabolismul copilului, de cata miscare face si unii chiar au nevoie de carne mai multa. Cu timpul insa cerintele se pot schimba. Ascultati de sfatului medicului de mais us si gatiti mai sanatos si copilul se va adapta.

Bianca

acum 11 ani

Poti sa ii dai capsule de imune, au in compozitie chlorella si spirulina si au rolul de a mari pofta de mancare. L-am dat si eu copiilor mei ca faceau mofturi si pretentii la macare. Este putin mai scump dar este foare eficient. Eu sunt o mamica multumita. Il poti gasi pe situl ***