ce trebuie sa fac?

Nutritia copiilor

Postata de mona13152562 cu 14 ani in urma.

buna,am o fetita de 9 luni pe care inca o mai alaptez.problema mea este ca nu prea vrea sa manince ci mai mult p***ainclusiv noaptea.si inca ceva as vrea sa stiu cam pe cind ar trebui sa inchei alaptatul?

Raspunsuri (4)

raluca

acum 14 ani

Este alegerea ta cand vrei sa-l intarci. Unele mame au renuntat sa le mai dea pipt la 10 luni altele al 1 an si patru luni, acum depinde de fiecare. Parerea mea este ca atat timp cat ai piept si el are de unde manca, poti sa-i mai dai. Sanatate!!!

adriana

acum 14 ani

copilul meu are 4 ani de mic ma chinui sa ii ofer o alimentatie sanatoasainsa sunt refuzata categoric de el mananca doar ce vrea el in afara de dulciuri si mancaruri gatite ce pot sa fac sai introduc mesele sanatoase de care are nevoie mesele sale constau in preparate si peste cel mai mult

silvana

acum 14 ani

copilul trebuie sa manance doar lapte matern pana la sase luni. nici unfel de alte suplimente. de la sase luni se incepe gradat diversificarea, cu supa limpede de legume, suc de fructe si legume (mere si morcovi), apoi supa cu legume cu legume pasate (se introduce pe rand cartof, morcov, dovlecel, telina,), cereale pentru bebe, prepararte cu lapte matern sau suc de fructe, galbenus de ou, si abia la final carne (pui si vaca). se continua alaptatul, dupa fiecare masa a copilului pana la un an. copilul trebuie alaptat, pana la doi ani. de la un an si jumatate, scoate treptat, la intervale de o luna, cate una din mesele la san. copilul mic nu are voie sa bea lapte de vaca pana la trei ani!
doar lapte materne si del adoi la trei ani lapte special pentru aceast interval de varsta!
ALAPTATI-VA COPIII PANA la 2 ANI!!!

stef0312

acum 14 ani

si eu am avut aceeasi probl. cu fetita mea. in afara sanului nu prea manca mancarica aproape deloc si sugea mult si noaptea. era ingrozitor de obositor si pt. mine si pt. ea k nu se putea odihni. am intarcat+o la 1 an si doua luni. de atunci am trecut pe lapte praf- aptamil de la milupa. acum doarme mult mai bine si ziua iar noaptea se treyeste cel mult de 3 ori. sunt de acord cu alaptatul pana dupa 1 an dar nu la toti se recomanda in sensul k pot fi alaptati pana la 2 ani copii care mananca mancare bine iar alaptatul e doar un supliment.