cat lapte ar trebui sa bea un bb de 7 luni

Nutritia copiilor

Postata de crispatrick cu 13 ani in urma.

buna,
cat lapte praf ar trebui sa bea pe zi un bb de 7 luni(nu mai vrem piept),tinand cont ca am inceput diversificarea?
multumesc anticipat

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pastrati 3 mese cu lapte simplu sau fainos, o masa cu supa de zarzavat + piureu de cartof sau legume , morcov + 1/4 galbenus de ou de gaina , o masa cu mar ras si biscuiti alternand cu branza de vaci. Fiecare din acestea vor fi introduse treptat si in cantitati crescande

crispatrick

acum 13 ani

multumesc frumos pt raspuns....bem pe zi aprox. 600-800 de lapte si nu stiu daca ii ok ,ar trebui sa mai reduc din cantitate sau sa ii dau cat vrea?dar sa nu avem urmari dupa aceea sa devenim prea "grasute"...

DIANA55

acum 12 ani

Este ok cantitatea de lapte, o doamna doctor pediatra recomanda ca aceasta cantitate de lapte trebuie sa scada pana la 500 ml pe zi in jurul varstei de 1 an.