calciu lactic

Nutritia copiilor

Postata de dumitru30120019 cu 15 ani in urma.

buna fetelor!am si eu o nelamurire,calciu lactic,se poate da si la copiii de un an?daca DA,sub ce forma se gaseste?Intreb pt ca totusi ma gandesc ca puiul meu nu are destul calciu,laptele nu-l mai bea,branzica nu o mai mananca....si cred ca totusi de aceia intarzie sa-i apara dintisorii.Puiul meu are doa 2 dintisori,la un 1an si 3 luni,si aceia i-au iesit acum 4 respectiv 5 luni,la diferenta de o luna intre ei.ca orice mama,imi doresc sa fie bine,sanatos...Multumesc dragele mele,sper sa ma puteti lamurii!!

Raspunsuri (3)

dumitru30120019

acum 15 ani

buna fetelor!am si eu o nelamurire,calciu lactic,se poate da si la copiii de un an?daca DA,sub ce forma se gaseste?Intreb pt ca totusi ma gandesc ca puiul meu nu are destul calciu,laptele nu-l mai bea,branzica nu o mai mananca....si cred ca totusi de aceia intarzie sa-i apara dintisorii.Puiul meu are doa 2 dintisori,la un 1an si 3 luni,si aceia i-au iesit acum 4 respectiv 5 luni,la diferenta de o luna intre ei.ca orice mama,imi doresc sa fie bine,sanatos...Multumesc dragele mele,sper sa ma puteti lamurii!!

roxana elena2

acum 15 ani

buna.eu am o fetita de 1an si 1 luna si medicul mi-a recomandat sa-i dau gluconat de calciu(fiole) de la 3 luni.acum ii dau 10 zile pe saptamana cate 1 fiola pe zi.fa-i si branza calcica:cumperi 1l lapte din comert si-l pui la fiert.zdrobesti separat 8 pastile de calciu lactic si dizolvi in putina apa.cand laptele fierbe,pui calciul dizolvat si amesteci cu telul repede.se va face imediat o branzica pe care o pui la scurs.o amesteci cu bucatele de fucte, ficatel sau cereale si e f.buna la ora 10.fetita mea are deja 8dintisori si 4 maselute.sper ca ti-am fost de folos.sanatate multa

adriana58126078

acum 15 ani

EU AM O FETITA DE 1AN SI O LUNA SI DR MI-A RECOMANDAT SA II DAU 15 ZILE OSTEOCARE SOLUTIE LICHIDA. CONTINE SI MAGNEZIU ASA CA E MAI BUN DECAT CALCIU GLUCONIC, ARE GUST DULCEAG.