am o fetita de 1 an

Nutritia copiilor

Postata de raysa2010 cu 13 ani in urma.

buna ziua! fetita mea a implinit de curand un anisor si as vrea sa stiu dak e bine sau nu sa-i dau lapte de magazin. De la 2 luni si pana acum i-am dat lapte praf de la nestle iar saptamana aceasta am cumparat o cutie de lapte DORNA ECOLOGIC pe care la baut fara probleme,insa nu stiu dak e bine sau nu pt ea si dak e bine ce cantitate de grasime ar trebui sa contina?multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Dr. Chirila Ioan

acum 13 ani

pentru copiii de 1-3 ani se recomanda zilnic 700 ml lapte (sau echivalent produse lactate) La varsta aceasta - laptele integral, daca este bine tolerat. Grasimile din lapte sunt sursa de vitamina D si colesterol, utile dezvoltarii normale. Varianta ecologica ar aduce un plus de calitate / securitate alimentului.