alternativa lapte praf

Nutritia copiilor

Postata de Antonella08 cu 12 ani in urma.

Am un baietel care va face in curand doi anisori si care a mancat din prima lui zi de viata, lapte praf de la nestle. Medicul pediatru ne-a recomandat sa ii dam acest lapte pana la doi ani cel putin, pentru ca are in continut, tot ce ii trebuie copilului. Va face in curand doi anisori, el inca mananca doua biberoane de lapte pe zi, dimineata si seara, si dori sa stiu daca pot renunta la acest lapte, daca e bine si cu ce lapte sa il inlocuiesc....cu lapte la cutie....cu lapte de vaca cumparat de la tarani....Am vazut ca exista late de la nestle si 2+

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Discutati acest aspect cu medicul pediatru al copilului.

sonicaunt

acum 12 ani

Poti continua sa mergi pe acest lapte sau poti incerca sa faci usor usor trecerea spre laptele de comert, desi exista formule de continuare pentru juniori pana in 3 ani. Noi am mers pe Lactana de la Töpfer (pana la formula pentru juniori) si apoi am inceput sa adaugam cantitati mici de lapte din comert pana l-am schimbat. Daca nu esti sigura, mai discuta o data cu medicul pediatru.

Sa cresteti mari si sanatosi :)

Antonella08

acum 12 ani

Multumesc pentru sfat, dar la ce te referi cand spui "lapte din comert"?? La acel lapte de la cutie de carton, cu UHT mare(Dorna, ZUZU, Fulga...Mili...) sau la laptele de la tarani?

Antonella08

acum 12 ani

Te referi probabil la paltele acela de la cutie....de la diverse firme....insa nu stiu in cine sa am incredere....Stiu sigur ca niciodata, dar niciodata, nu voi cumpara nimic de la zuzu, pentru ca am incercat inclusiv noi, adultii din familie si am avut probleme, iar bebe cand mancat iaurtel de la zuzu s-a deranjat vreo 2-3 zile la burtica.