Alimentatie copil de un an

Nutritia copiilor

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

Am un baiat de un an care imi refuza, periodic, mincarea solida. Maninca doar lapte. A scazut in ultima saptamina 300gr.I-am facut analizele in februarie si i-au iesit bine. Intotdeauna a fost foarte greu de convins sa manince mincarea solida, desii am incercat toate metodele. Mentionez ca, am mai crescut un baiat, are 10 ani, si nu am avut astfel de probleme. Ce este de facut?

Raspunsuri (1)

Maria Octavia

acum 15 ani

Adriana, incearca fel si fel de combinatii: fructe cu branza, legume cu branza, supa clara de la legume fierte (zeama are multe minerale), piure de cartofi cu ou, carne de pasare sau vita in supica, etc. Combina cat mai multe alimente pana gasesti variante pe care sa le accepte. Nu cred ca laptele va mai fi mult timp suficient pentru varsta baiatului tau. Adauga combinatii de cereale in lapte (desi acestea nu sunt cele mai indicate alimente pe termen lung). Trebuie sa existe alimente pe care sa le agreeze.