ALIMENTATIE COPIL 2 ANI

Nutritia copiilor

Postata de olti cu 13 ani in urma.

BU\una ziua! Imi spuneti va rog ce trebuie sa contina meniul zilnic al unui copil de 2 ani jumatate si cantitatile corespunzatoare fiecarui tip de aliment? Multumesc din suflet!

Raspunsuri (1)

zorila loredan

acum 13 ani

la aceasta varsta ,din alimentatia copilului nu trebuie sa lipseasca lactatele si carnea, rosie in special pt ca fierul este esential in dezvoltarea prichindelului tau. in cantitati nu pot spune dar zic asa;dimineata cereale cu lapte sau chiar lapte simplu ou fiert, la pranz supica de pasare o tacana de pui sau mamaligita cu branza proaspata,,ceva de rontait pana la masa de seara ;covrigei, mere o banana , iar seara ceva mai usr digerabil gris cu lapte piepe de pui 30 de gr la gratar.. sper sa-ti fie de folos ideile mele si eu am o feti de 2 ani jum si cam asa arata meniul nostru bineinteles ca il diversificam zilnic