alimentatia sugarului de 4 luni

Nutritia copiilor

Postata de alyrad cu 13 ani in urma.

am un baietel de 4 luni, 8.400kg si nu stiu cu ce sa -i incep alimentatia.i-am dat suc de morcov (50ml) şi suc de mar (50 ml) .acum ce sa i dau?

Raspunsuri (6)

Filipa

acum 13 ani

Ai grija cu sucurile. I-ai dat cam mult de prima data. Sucurile si, in general, orice aliment nou, se introduc treptat si in cantitati mici. Se da cate o lingurita, doua. Chiar si diversificarea se incepe la 4 luni si jumatate-cinci luni. Exista in librarii o carte foarte buna ''''Mama si copilul'''' de Emil Capraru si Herta Capraru, completa in privinta cresterii copilului. Gasesti acolo raspunsul la orice intrebare, pentru fiecare varsta. Nu costa prea mult, in jur de 60 lei, o gasesti si pe Google.

Medic Epuran

acum 13 ani

Aţi putea începe cu suc de fructe, supă strecurată iar dacă tolerează se pot da piureuri de fructe şi de legume. Cele mai bine tolerate fructe şi legume sunt în ordine: morcovul, mărul şi portocala.

alyrad

acum 13 ani

medicul mi a spus sa i dau mar copt cu biscuite. de aceea v am intrebat pt ca mi se pare cam ciudat sa i introduc biscuitele acum. Ce parere aveti?

sonicaunt

acum 12 ani

Pe langa supa strecurata si fructe&legume, poti sa ii introduci si cereale in lapte. Noi am inceput cu cele de la Töpfer (ni s-a parut cel mai bine din moment ce si formula pe care am mers era tot de la ei - Lactana). La biscuiti trebuie avut mare grija deoarece, din ce am inteles eu, multi pediatri nu ii recomanda la o varsta atat de frageda, mai ales daca bebeii sunt alergici.

Sa cresteti mari si sanatosi :)

DIANA55

acum 12 ani

Ac***a in vedere greutatea pe care o are iti recomand sa incepi cu piureurile de legume si fructe, cu cereale (fainoase) vor incepe bebeii mai slabuti!

nicol

acum 10 ani

am un baietel de 3 luni si medic de familie mi-a recomandat sa incep sa-i dau cate o lingurita de suc de morcov sau mar va rog sa-mi spuneti daca nu este cam devreme sa incep sa-i dau aceste sucuri?