Alimentatia naturala a sugarului - alaptarea

Nutritia copiilor

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

As dori sa stiu daca compozitia laptelui este influentata de regimul de slabire al mamei? 2)la cate luni a sugarului alaptat la san se diversifica alimentatia?

Raspunsuri (2)

alexandra395

acum 15 ani

Din cite am citit,laptele matern este direct influentat de alimentatia mamei iar copilul va fi afectat de eventuala gresala a mamei de a se abtine de la anumite mincaruri.NU TINE-TI DIETE IN TIMPUL ALAPTARII!

Florian Alex

acum 15 ani

1. Cred ca orice femeie care a fost insarcinata a avut o dieta cat de cat echilibrata, iar laptele pentru nou-nascut are compozitia ideala pentru cresterea normala a acestuia. Exista si cazul in care bebelusii au colici, iar mamele trebuie aibe o anumita dieta. Eventual poti lua un supliment vitaminic daca slabesti din cauze nedorite de tine. Dar daca vrei sa slabesti pentru a avea silueta dinainte de sarcina, iti recomand sa amani (gandeste-te ca organismul este solicitat si prin alaptat si de nastere).
2. Daca sugarul nu are probleme de tranzit intestinal (constipatie, mai ales), diversificarea se poate incepe fara probleme de la 6 luni. Eu am inceput diversificarea bebelusului meu de la 4,5 luni pentru ca era foarte constipat si avea colici, chiar daca era alaptat. Diversificarea (o masa dimineata de piure de fructe) a reglat scaunul si asa am scapat si de colici.