Varicela la nou-nascut

Nou nascutul

Postata de membru236056 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,

Am o fetita de o saptamana, am nascut miercuri pe data de 4.09. Sambata, pe 07.09, am primit o vizita. Printre vizitatori era si o fetita de 3 ani care avusese varicela in urma cu 2 saptamani. Boala ei a debutat in urma cu 3 saptamani si a durat aproximativ 10 zile. In momentul vizitei nu mai avea nimic vizibil pe piele, crusta sau altceva. Eu am aflat ca a fost bolnavioara abia dupa vizita. Exista vreun pericol ca bebelusa mea sa mai fi luat virusul de la aceasta fetita? Mentionez ca eu am avut varicela in copilarie, atat cea simpla, cat si zona zoster. Multumesc frumos

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Din momentul in care leziunile cutanate au capatat crusta, nu mai este contagioasa. Asadar, nu exista risc de dezvolta varicela.

alina

acum 9 ani

buna ziua ! Am un bebelus de 13 zile ! cu 4 zile a fost vizitat de o persoana aparent sanatoasa care azi a descoperit ca i-a aparut herpes Zooster pe fon de stres (examene). atunci era in perioada de incubatie ... va rog sa imi spuneti care este pericolul pentru bebeusul meu ! Multumesc