VACCINUL PNEUMOCOCIC

Nou nascutul

Postata de GAGI cu 12 ani in urma.

Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti daca acest vaccin se poate face la varsta de 6 luni deoarece am un baietel si sunt cu el in schema de vaccinare obligatorie . Peste o saptamana implineste 6 luni baietelul si as vrea sa stiu cum se procedeaza(care ar fi mai bun- denumirea lui) si daca este indicat sa-l facem.

Va mutumesc.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Vaccinul pneumococic este un vaccin opţional (nu face parte din schema vaccinărilor obligatorii)Vaccinarea antipneumococică la sugar şi copilul mic (2 luni-2 ani) se efectuează cu vaccin pneumococic conjugat heptavalent (conţine 7 antigene pneumococice polizaharidice conjugate cu CRM197 - o toxină difterică modificată) sau cu Prevenar 13 (suspensie injectabila care contine particule din 13 tipuri diferite ale bacteriei Streptococcus pneumoniae). Vaccinul pneumococic este recomandat de efectuat mai ales copiilor foarte sensibili (care răcesc des)