temperatura sugar 37,7 grade C

Nou nascutul

Postata de LENUTA14120538 cu 15 ani in urma.

Buna ziua. Am o fetita de 5 luni. Temperatura masurata dimineata dupa o jumatate de ora este de 37,7 grade C , peste zi la fel, seara tot 37,7. Asa am observat ca este temperatura luata cu termometru digital cat si cu cel normal, de cand am venit cu ea acasa, adica de la 5 zile dupa nastere. Foarte rar a avut 36,7. Medicul de familie mi-a spus ca poate asa are ea temperatura corpului. Oare exista motive de ingrijorare, sunt boli ce mentin temperatura corpului unui copil asa de mic la un nivel mai ridicat decat al altor copii?
va multumesc

Raspunsuri (3)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Buna andegelia
Temperatura bebelusului este variabila in timpul zilei: creste daca el este activ, daca este imbracat gros, daca se afla intr-o camera incalzita excesiv. De aceea, o temperatura a corpului de pana la 38 grade C este considerata normala pentru un copil sanatos.

Din cate am inteles temperatura difera si in functie de modalitatea de masurare.
La bebelusi, daca este masurata temperatura anal, abia dupa 38 este considerata febra.
Multa sanatate bebelusei

Florian Alex

acum 15 ani

Temperatura masurata intrarectal se calculeaza corect scazand 0,5 grade celsius din temperatura pe care o arata termomentrul. Daca temperatura persista peste 37,5 cred ca n-ar strica o hemoleucograma completa facuta fetitei, sa se excluda posibilitatea unei infectii in corp.

mihaela

acum 12 ani

am o fetita de un an si 6 luni zilnic imi face 37,5 37.7 ce sa fac. este nascuta prematur