sughit

Nou nascutul

Postata de Catalintal cu 12 ani in urma.

buna ziua, tocmai a nascut sotia, o fetita minunata, are 1 saptamana si am adus-o acasa, dupa ce manaca incepe sa sughita, intrebarea este daca este normal si daca aveti vreun sfat sa ii treaca?
Multumesc

Cu stima,
catalin

Raspunsuri (6)

Bexi

acum 12 ani

salut, felicitari!!! copilul sughite, un fenomen des intalnit si foarte normal. se poate calma daca mama ii da unpic de laptic de la san sau, am mai auzit de varianta neoficiala de a-i da zeama de lamaie, putin pe buze, nu mai mult, dar varianta asta nu e oficiala, e doar spusa din batrani. sau...lasi copilul sa sughita, nu are nimic:)

Pena

acum 12 ani

Dupa ce mananca, sa fie tinuta de catre mama cu capul sprijinit de umar si batuta sau mangaiata usor pe spate pt a eruta, a da aerul afara. Ea sughite pt ca inghite aer in timp ce suge.

Catalintal

acum 12 ani

poti sa imi spui exact cum trebuie tinuta fetita cu capul pe umar?? noi nu reusim..si ne este cam, teama...

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

intradevar, dupa cum ne scrie si Pena, aceasta metoda este cea corecta, si nu trebuie sa va ingrijorati, este o reactie normala. doar daca tine mai mult timp, si nu este calmata in nici un fel, ar trebui sa mergeti la un consult la medicul pediatru pentru mai multe investigatii

va urez o seara buna si felicitari pentru copil , sa va traiasca !

Pena

acum 12 ani

Cred ca va este frica si va inteleg. and am nascut-o pe fata mea cea mare, are acum este studenta la 2 facultati, imi era frica s-o tin in brate, nu stiam ce sa-i fac, era un cosmar sa raman singura acasa cu ea. Ganditi-va ca pe atunci nu erau nici pampersi. Aseaza-te pe canapea in pozitie sprijinit, aseaza fetita in pozitia de-a lungul corpului tau, cu capul pe umar. Eu o asezam pe umarul stang si o bateam usurel pe spate cu mana dreapta. Capul ei poate fi asezat inusor inclinat pe umar, spre gatul tau. Nu te teme s-o tii, nu pateste nimic. Copiii nu se rup, sunt mai rezistenti decat credem noi. Astepti cateva minute pana eructeaza, adica da afara aerul inghitit in timp ce mananca. vEI AUZI CAND SE INTAMPLA ASTA, ESTE POSIBIL SA ELIMINE SI O PARTE DIN LAPTELE MANCAT. De aceea pe umar se aseaza un prosopel. Cand creste mai mare si mananca mai mult, se intrerupe alaptatul o data de 2 ori pt a o ajuta sa elimine aerul.
Eu recomand tuturor o carte care pe mine m-a ajutat foarte mult si pe care o vad si acum in librarii, imbunatatita. Este Mama si Copilul de Caprariu. Contine tot ceea ce trebuie sa stie o mama despre cresterea copilului, eu am gasit acolo tot ceea e nu atiam. Sunt si poze care-ti arata cum sa o tii, evolutia, dezvoltarea pas cu pas. La al doilea copil nu am mai consultat-o, dar la primul nu stiam nimic si mi-a fost de mare folos. Cartea nu-i scumpa, costa cam 60 lei si am vazut-o pe Internet, pe Google.

Ursu Nastase

acum 8 ani

Un sughiț am și eu , sughiț din 10-10 minute de vreo 2 ani.