se poate repara?

Nou nascutul

Postata de Bianca bibi cu 12 ani in urma.

baietelul meu are 3 luni si 2 saptamanisi de cand l-am nascut si pana acum nu prea i-am pus caciulita in cap si din cauza asta cum sa foit el si a dormit si-a dat urechea dreapta mai mult peste cap si acum are o ureche mai distantata de cap.daca ii pun acum caciulita se mai poate indrepta?stiu ca nu este ceva foarte grav dar eu imi fac griji ast un rasp.multumesc

Raspunsuri (8)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Cu un bilet de trimitere , Mergeti la un ORL-ist sa-i aplice un fel de leucoplast si sa va explice cum sa-l supraveghiati,pentru a nu se irita tegumentele .

Bianca bibi

acum 12 ani

deci nu e foarte tare distantzata dar sfarcul urechii drepte este mai moale decat celei stangi din cauza ca atunci cand doarme fiind un pic mai distantzata de ureche se da peste cap de fiecare data cand intoarce capul si ma gandesc ca daca nu rezolv de acum mai tarziu se va face si mai rau.problema e ca stau in germania si aici medicii nu iau in considerare orice problema cum zic ei minora:(si nuu stiu ce sa fac.dar daca ii pun caciulita nu se indreapta?numai cu leocoplast special de la medicul ORL-ist?

Bianca bibi

acum 12 ani

deci nu e foarte tare distantzata dar sfarcul urechii drepte este mai moale decat celei stangi din cauza ca atunci cand doarme fiind un pic mai distantzata de ureche se da peste cap de fiecare data cand intoarce capul si ma gandesc ca daca nu rezolv de acum mai tarziu se va face si mai rau.problema e ca stau in germania si aici medicii nu iau in considerare orice problema cum zic ei minora:(si nuu stiu ce sa fac.dar daca ii pun caciulita nu se indreapta?numai cu leocoplast special de la medicul ORL-ist?

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Cu caciulita nu obtineti nici un rezultat. Incercati d-vs cu un leucoplast fin sa-i fixati partea urechii interesata,de peretele retroauricular si-l schimbati saptamanal ca sa nu se irite pielea ,daca alta posibilitate nu aveti.

Bianca bibi

acum 12 ani

va multumesc frumos am sa incerc asa....dar nu stiu cam cat timp este nevoie pentru a se indrepta?

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Daca este vorba de partea moale a urechi-unde se pune cercel ,nu este problema. Daca este vorba de pavilionul urechii-partea cartilaginoasa de sus dureaza mai mult .

laura

acum 12 ani

am urechile distantate de cap.....sunt ff complexata de asta.....ce exista pt a le apropia????chiar si pt cateva ore macar.......????am 20 de ani

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Te poti adresa la o sectie de chirurgie estetica .