rotavirus

Nou nascutul

Postata de skyly cu 11 ani in urma.

buna ziua.asi vrea sa stiu la ce virsta se incepe vaccinarea pentru rotavirus si pina la ce virsta se poate face? va multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Vaccinul este indicat pentru imunizarea activă a sugarilor începând de la vârsta de 6 săptămâni.
Schema de vaccinare constă din administrarea a două doze. Prima doză poate fi administrată începând de la vârsta de 6 săptămâni. Între doze trebuie să existe un interval de cel puţin 4 săptămâni. Este de preferat ca schema de vaccinare să fie administrată înainte de vârsta de 16 săptămâni, dar trebuie finalizată înainte de vârsta de 24 săptămâni.
In concluzie, intre 6-16 saptamani.